Karty metaforyczne vs karty symboliczne

Karty metaforyczne vs karty symboliczne

Na rynku występuje wiele talii kart wspomagających proces rozwojowy. Niektóre z nich określa się jako metaforyczne, a inne jako symboliczne. Na czym polega ich różnica?

Karty metaforyczne opierają się na metaforze, która nadaje nowe znaczenie słowu, wyrażeniu czy obrazowi poprzez odniesienie do innej rzeczy lub zjawiska. Dzięki metaforze dosłowne znaczenie konstruktów nabiera nowego sensu. Plac budowy, która literalnie oznacza wydzielone miejsce przeznaczone do prowadzenia robót budowlanych, pod wpływem metafory może stać się etap przygotowań do ślubu lub narodzin dziecka. Metafora zatem pozwala połączyć na pozór różne od siebie znaczenia. Na przykład, jeżeli czujemy, że nasz aktualny etap życia wymaga od nas dużo wysiłku, pracy i zasobów, ale trudno nam dostrzec jego przyszłe rezultaty, to metafora placu budowy może pomóc nam je unaocznić. I tak jak efektem budowy jest budynek, który będzie służył ludziom za bezpieczne schronienie, tak efektem wyczerpujących przygotowań do ślubu mogą stać się trwałe i solidne fundamenty w postaci rodziny. Karty metaforyczne pomagają zatem spojrzeć na daną sytuację z szerszej perspektyw oraz dostrzec jej ukryte znaczenia.

Karty symboliczne wykorzystują natomiast symbol, który ma jedno znaczenie dosłowne oraz drugie ukryte. Te drugie znaczenie jest prostsze, krótsze i bardziej wyraziste np. lew dosłownie oznacza gatunek mięsożernego ssaka lądowego z podrodziny panter w rodzinie kotowatych, zaś symboliczne – siłę. Karty symboliczne pomagają zatem doprecyzować wieloaspektowe zagadnienia, sytuacje czy życiowe wyzwania. Podczas sesji możemy zapytać się uczestnika: jakim zwierzyńcem powinieneś być, aby osiągać swój cel? Jego symboliczna odpowiedź ułatwi mu odnalezienie cechy, którą powinien rozwijać. Może będzie to lew symbolizujący siłę, sowa sybmolizująca mądrość, a może lis symbolizujący przebiegłość. Karty symboliczne pomogą zawęzić obszar poszukiwań i szybciej znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. Warto pamiętać, że symbole odnoszą się do systemu znaczeń obowiązujących w danej kulturze i mogą różnić się między sobą.


Autorka tesktu

Podziel się:

Podobne wpisy

Coaching zespołowy w nurcie Analizie Transakcyjnej

Aby w pełni zrozumieć wartości coachingu zespołowego (team coaching) w nurcie Analizy Transakcyjnej, należy wpierw poznać czym jest Analiza Transakcyjna oraz coaching zespołowy. W poniższym artykule wyjaśnię pokrótce te dwie kwestie oraz przedstawię, jakie korzyści niesie ze sobą uczestnictwo w tytułowym procesie.

Czytaj więcej »